Весільні звичаї по регіонах України

Весільні звичаї по регіонах України

Чи відрізняються весільні звичаї в різних регіонах України? Як проходить процес організації та підготовки до весілля? Які обирають наряди, ресторани, меню? Саме в цих питаннях ми вирішили сьогодні розібратися.

По всій території України в деяких сім'ях все ще існує стара традиція спочатку віддавати заміж старших дітей, і тільки потім молодших. У разі якщо хтось із молодших дітей виходить заміж раніше, ніж старший, це вважалося великою образою для старшого брата або сестри. Також за законами традицій України починати весілля серед тижня не можна, саме через це весілля проводяться у вихідні дні.

Відомим звичаєм на Східній Україні є той звичай, згідно з яким наречена в найвідповідальніший день повинна мати на собі що-небудь нове, щось старе, блакитне і взяте в борг. Все це для того, щоб не втрачати зв'язок з минулим життям, але тим не менше з новими силами піти в нове. От тільки до чого тут, щось блакитне, - залишається загадкою. Як відомо в кожному звичаї є частка загадки, так що це не дивно.

Так само після того, як пройшов знаменитий викуп нареченої, в цьому краї заведено благословляти молодих на щасливий шлюб. Це повинен робити батько молодої. Після цього молодятам перев'язують руки вишитим рушником і виводять з дому. Батьки нареченого повинні зустріти молодят на місці, де буде проходити саме свято, з хлібом і сіллю. Як правило це є ресторани, кафе та інші приміщення, в яких відбувається весільний банкет. Щодо вибору ресторану для весілля, то тут особливих відмінностей немає. У Львові, так само як і в Харкові чи Донецьку обирають ресторан, виходячи із кількості запрошених гостей. Сьогодні рестораны Харькова пропонують різноманітні страви як з української, так і європейської кухні, тому кожен зможе підібрати заклад на свій смак.

По всій території Україні, крім Західної її частини є звичай красти туфельку у нареченої під час весільного банкету. Викупом вважається якийсь веселий конкурс для молодого і свідка. Туфельку потрібно викупити обов'язково, інакше весілля далі не може продовжуватися. Наречений, як і свідок, не мають права відмовитися від конкурсу або від умов, яких вимагають викрадачі. Найчастіше придумують смішні конкурси. У наш час їм допомагає тамада.

На Західній Україні є найцікавіші весільні обряди. Наприклад, саме свято триває там не один, і не 2 дня. Воно може тривати близько тижня, причому починається святкування десь із середи. Саме в цей день відбувається прощання нареченого з холостяцьким життям, а нареченої з подругами. Вважається, що вступивши в шлюб, дівчина повинна більше часу приділяти чоловікові, а не подругам. Після того, як пройшли холостяцька та дівоча вечірки, молода разом з дружкою починає ходити, і запрошувати гостей на весілля. Наряди вони собі вибирають, згідно з традиціями, українські. Це: вінок зі стрічками, вишита сорочка, спідниця, червоні чоботи і красивий вишитий фартух. Запрошувати гостей на весілля повинна дружка, а наречена тільки уточнювати час і місце святкувань. Цікавим обрядом також є випікання весільного короваю. Цією справою займаються тільки ті жінки, які щасливо живуть у шлюбі. Так як вони передають свою добру сімейну атмосферу молодятам через коровай. Печуть його тільки в будинку нареченої. Також коровайниць (жінок, які його печуть) повинно бути, непарна кількість. Найчастіше їх сім. Вони співають пісні про щасливе сімейне життя, бажаючи того ж і нареченій.

Весілля на Західній Україні закінчується обрядом покривання голови нареченої. Згідно з цим обрядом мати нареченого знімає фату з нареченої, розплітає волосся і одягає хустку. У деяких селищах до нинішнього часу зберігся обряд, за яким, наречений зістригає волосся нареченої до більш короткої довжини. Це символізує перехід дівчини в сімейне життя.

Існує ще багато обрядів в різних регіонах, але всі вони схожі між собою.