Шлюбний контракт

Шлюбний контракт

В усьому світі шлюбний контракт - розповсюджена практика. У нас же це роблять одиниці. В Україні просто не прийнято підписувати шлюбний договір, немає такої національної традиції. Та й знань, часто обмаль.

Що ж таке шлюбний договір?

Шлюбний договір - це домовленість, оформлена письмовою угодою, що регулює майнові відносини, визначає майнові права і обов'язки подружжя.
Коли укладається шлюбний контракт?

Шлюбний контракт може бути укладений як особами, що подають заяву про реєстрацію шлюбу, так і вже тими, хто перебуває у шлюбі. У першому випадку він вступає в дію з моменту реєстрації шлюбу, а в другому - з моменту нотаріального посвідчення.

Де можна підписати шлюбний контракт?

Шлюбний контракт підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню. Тому вам потрібно звернутися до нотаріуса, він завірить ваш договір. Підписується даний документ у трьох екземплярах: по одному - чоловіку, дружині, і один екземпляр залишається в нотаріальної канторі. Але перед походом до юриста заздалегідь разом обміркуйте, що буде застережено в договорі.

Що регулює шлюбний договір?

В Україні шлюбний контракт регулює тільки майнові відносини.

  • Можна встановити, який режим власності буде використовуватися для всього майна або для його частини: спільний, пайовий або роздільний.
  • У договорі можна обумовити проживання на території квартири (будинку) одного з подружжя тільки до моменту розлучення. Якщо такої умови немає або шлюбний контракт відсутній, житло у випадку розлучення може бути поділено судом навпіл.
  • Також можна прописати компенсацію за моральний збиток одному з подружжя. Наприклад, у випадку зради, сторона, що постраждала одержує певну суму.
  • Також за бажанням подружжя в шлюбному контракті можуть прописуватися і багато інших пунктів, які стосуються розділу майна і взаємних зобов'язань.
  • Після підписання шлюбний контракт можна змінювати, вносити в нього доповнення, але все це робиться по обопільній згоді, і обов'язково повинно бути завірене нотаріусом.

Єдиним, але дуже серйозним обмеженням у цьому випадку є те, що за законом умови шлюбного контракту в жодному разі не повинні погіршувати положення кого-небудь із подружжя.